Rodina a rodinné prostredie
- Prirodzeným prostredím pre výchovu a vzdelávanie dieťaťa je rodina. Preto je naším cieľom veľmi úzko spolupracovať a komunikovať s rodičmi. Vďaka tomu dokážeme pre každé dieťa vytvoriť individuálny prístup, ktorý bude viesť k harmonickému a vyrovnanému rozvoju dieťaťa ako v rodine, tak aj v materskej škole. Tento cieľ realizujeme prostredníctvom pravidelných individuálnych konzultácií s rodičmi.
- Vytvárame pre deti miesto, kde sa cítia bezpečne, kde môžu mať istotu, že sú s láskou prijímané, kde môžu prežívať všetky svoje emócie a sú pochopené a rešpektované. Len v bezpečnom prostredí sa môže detská osobnosť a intelekt naplno rozvíjať.
- Do života materskej školy pozývame aj rodičov, ktorí spolupracujú na rôznych projektoch, aktívne sa zapájajú do života v materskej škole a spoločne organizujeme rozličné rodinné podujatia.
Formovanie charakteru a kresťanský rozmer
- Podporovaním dobrých návykov správania rozvíjame u detí jednotlivé cnosti, ktoré vedú k budovaniu dobrého charakteru.
- Kresťanské formovanie pomáha deťom získavať a rozvíjať morálne usudzovanie, dobré návyky správania a získavať vlastnosti, vďaka ktorým môžu v budúcnosti viesť kvalitný a plnohodnotný život.
- Vytvárame prirodzenú kresťanskú kultúrnu atmosféru, ktorá je súčasťou každodenného programu – modlitba ráno, pred jedlom a po jedle, slávenie a spoznávanie kresťanských sviatkov, osvojovanie si kresťanských hodnôt a cností.
Inovatívne metódy
- Prvým predpokladom efektívneho učenia sa je vytvorenie bezpečného prostredia.
- Vo výučbe aplikujeme okrem tradičných aj inovatívne metódy vzdelávania, napr. Hejného metóda pri vyučovaní základných matematických operácií pre predprimárne vzdelávanie.
- Využívame hru ako základný prostriedok výchovy a vzdelávania.
- Uplatňujeme aktivizujúce metódy, metódy zážitkového učenia s dôrazom na experimentovanie a bádanie, na získavanie a uplatňovanie vlastných skúseností. Využívame metódy zmyslového a experimentálneho učenia.
- Využívame inovačné metódy socio–emocionálnej výchovy (psychologická podpora detí, samoorganizovanie činností deťmi, interakčné cvičenia, riešenie konfliktov atď).
- Naša CMŠ je zapojená do programu „Druhý krok“, ktorý je zameraný na sociálno-emocionálny rozvoj detí v materských školách. Dokázateľne u detí rozvíja empatiu, súdržnosť, komunikačné zručnosti či vhodné sociálne správanie. Pomáha zvládať agresiu a šikanovanie na školách.
- Prípravu predškolákov na čítanie s porozumením a rozvoj ich jazykových schopností realizujeme prostredníctvom Elkoninovej metódy.
Podporujeme u detí komunikáciu v anglickom jazyku prostredníctvom hravých aktivít v angličtine.